ODPADY aneb CO S VÝPALKY...

Autor: admin <admin(at)palenice.net>, Téma: , Vydáno dne: 06. 02. 2006

V tomto článku bych se chtěl věnovat odpadům protože v dnešní době nejde vůbec o okrajovou záležitost. Oblast odpadů řeší z legislativního hlediska Zákon o odpadech č. 185/2001 Sb. ve znění pozdějších předpisů (zákonem č. 477/2001 Sb., zákonem č. 76/2002 Sb., zákonem č. 275/2002 Sb., zákonem č. 320/2002 Sb., zákonem č. 167/2004 Sb., zákonem č. 188/2004 Sb., zákonem č. 317/2004 Sb. a zákonem č. 7/2005 Sb.). Zákon je jedna věc ale praxe druhá. V dřívějších dobách to bylo velmi jednoduché. Odpady z pálenic se soustředily do jímek, které vyvážely fekální vozy místních zemědělských družstev na svá pole. Ale co dnes? Pro pokračování klikněte na titulek článku...



V jedné pálenici jsem se setkal s tím, že pěstitel který si nechavá vyrobit destilát podepisuje čestné prohlášení, že výpalky odebere a sám zlikviduje. Je to také řešení, i když praxe v konečném důsledku může být jiná: výpalky samozřejmě zůstanou v pálenici a jsou vyvezeny "někde" v lepším případě na vlastní pozemek.

Další možností je separace výpalků, tzn. zvlášť pecky a zvlášť výpalky. Do jímky jdou tedy výpalky bez pecek. Jelikož jde o kyselé prostředí, je vhodná neutralizace pomocí zásadité přísady např. vápna. Takto upravené tekuté výpalky by již bylo možno vyvést např. na pole. Další část separace - pecky lze po vysušení použít jako velmi vydatné palivo.

Třetí možností a tou nejjistější je přenechat likvidaci odpadů odborné firmě. Je však třeba si pohlídat, abychom ke všemu měly doklady ke každému jednotlivému odvozu a likvidaci. Samozřejmé je také podepsání smlouvy tak, aby bylo jasné, že povinnost za likvidaci přešla na odbornou firmu.

Máte i jiné zkušenosti? Napište nám!